fbpx
Beotebal

Plaukų slinkimo priežastys

Plaukų slinkimas yra problema, su kuria kiekvienas iš mūsų susiduria savo gyvenime. Tai tenka patirti tiek vyrams, tiek moterims. Nepriklausomai nuo priežasčių, tai kelia susirūpinimą bei paskatina ieškoti pagalbos. Be abejonės, moterys į plaukų slinkimą reaguoja žymiai skaudžiau. Vyrams padeda visuotinai priimtina nuomonė, kad vyriško tipo plikimas – natūralus procesas.

Plaukai gali slinkti dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, reikia prisiminti apie natūralų fiziologinį plaukų išslinkimą, atsirandantį dėl plaukų vystymosi ciklo. Kadangi tai yra nenutrūkstamas procesas, per dieną netenkame apie 60-100 plaukų tam, kad jų vietoje atsirastų nauji, augimo fazėje esantys plaukai. Plaukų slinkimas dėl plaukų ciklo dažniausiai labiau pastebimas tiems žmonėms, kurie plauna galvą rečiau.

Tačiau perteklinį, nefiziologinį plaukų slinkimą gali sukelti ir kitos priežastys. Dažniausiai tai įtakoja geležies trūkumas, atsirandantis dėl per didelio jos netekimo (pvz. dėl gausių menstruacijų moterims) arba nepakankamo geležies poreikio papildymo. Kita dažna priežastis yra skydliaukės ligos. Norint atmesti šias priežastis, būtina atlikti laboratorinius tyrimus.

Taip pat verta paminėti, kad plaukai gali išslinkti ir dėl biotino (vitamino H ar B7) trūkumo.

Prie gausesnio plaukų slinkimo prisideda ir įvairios kosmetinės procedūros, kurių metu naudojamos cheminės medžiagos – plaukų dažai, bangavimui skirti losjonai ar kitos priemonės, kurios teoriškai naudojamos plaukų išvaizdos pagerinimui. Jei taip atsitinka, vienintelis sprendimas yra nustoti juos naudoti.

Kitas, dažnai nematomas ir neįvertinamas veiksnys – stresas, ypač stiprus, ilgalaikis.  Be to, tiek vyrų, tiek moterų plaukų slinkimui svarbų vaidmenį vaidina genetiniai veiksniai.

Perteklinį plaukų slinkimą gali sukelti įvairūs vaistai, sisteminės organizmo ligos, neseniai persirgta virusinė ar bakterine infekcija, buvusi chirurginė intervencija, gimdymas, kontraceptinių tablečių vartojimo nutraukimas, ligos, susijusios su galvos odos uždegimu (pvz., seborėjinis dermatitas), taip pat randų atsiradimas galvos odoje (pvz., plokščioji kerpligė).

Kilus abejonėms ar negalint savarankiškai nustatyti problemos priežasties, patartina  kreiptis į dermatologą, kad nustatytų plaukų slinkimo priežastis ir suplanuotų tinkamą gydymą.

Lilianna Kulczycka-Siennicka, medicinos mokslų daktarė,
dermatologijos ir venerologijos specialistė

Slenka plaukai?

Kas yra biotinas ir kaip jis veikia

Biotinas dažnai pavadinamas „grožio vitaminu“, nes jo nauda plaukams, odai ir nagams yra labai svarbi. Jis gali būti nepamainomas tiems, kuriuos vargina plaukų slinkimas, trapūs, besisluoksniuojantys nagai ir sausėjanti oda.

Vitaminai yra organiniai cheminiai junginiai, kurie yra fermentų ir kofermentų komponentai, reikalingi tinkamai biocheminių reakcijų eigai. Šiais laikais išsivysčiusiose šalyse visiško vitaminų trūkumo, t.y. avitaminozės, praktiškai nestebima.

Tačiau visgi dėl įvairių ligų, kai kurių vaistų vartojimo, dėl nesubalansuotų dietų ar kitų priežasčių  vis dar pasitaiko  vitaminų trūkumų apraiškų.

Vienas iš vitaminų, svarbių tinkamam žmogaus organizmo funkcionavimui, ypač odos, plaukų, nagų būklei palaikyti, yra  vitaminas H, dar vadinamas biotinu, kofermentu R arba vitaminu B7.  Jo pavadinimas kilęs iš vokiško žodžio „haut“, reiškiančio odą.

Biotinas priklauso B vitaminų grupei ir yra tirpus vandenyje. Organizme šio vitamino atsargos nekaupiamos, todėl svarbu jo gauti kasdien. Kasdienis biotino  poreikis nėra tiksliai apibrėžtas. Pagal amerikiečių rekomendacijas suaugusiam žmogui reikalinga dienos norma yra 30-100 µg. Įrodymais pagrįsta, kad biotinas nėra toksiškas, o jo perteklius išsiskiria su šlapimu.

Biotino yra randama tiek augaliniuose, tiek gyvūniniuose produktuose. Jį taip pat nedideliais kiekiais sintetina mūsų žarnyno flora. Dėl šios priežasties kai kurių antibiotikų (pvz., tetraciklinų, sulfonamidų) vartojimas gali padidinti šio vitamino poreikį. Taip pat reikia atsiminti, kad  biotino trūkumas  gali būti susijęs su tam tikrų prieštraukulinių vaistų vartojimu, taip pat  piktnaudžiavimu alkoholiu  ir steroidiniais hormonais. Įdomu tai, kad biotino nereikėtų vartoti su žaliais kiaušinių baltymais, kurių sudėtyje yra komplekso, vadinamo avidinu, kuris slopina biotino pasisavinimą.

Biotinas yra maistinė medžiaga, atliekanti gyvybiškai svarbų vaidmenį išlaikant gražius, sveikus plaukus, nagus ir odą. Jis padeda palaikyti plaukų struktūrą, maitinti jų folikulus, išvengti plaukų lūžinėjimo ir slinkimo bei priešlaikinio žilimo.

Žinoma, kad keratinas – pagrindinis baltymas, reikalingas plaukams, odai ir nagams. Biotino struktūroje yra aktyvios sieros molekulių, reikalingų keratinui susidaryti. Plaukų storis, elastingumas ir trapumas priklauso nuo tinkamos keratinizacijos eigos. Taigi biotinas palaiko keratino susidarymo procesus bei plaukų ir nagų epidermio ląstelių diferenciaciją.

Todėl jei susiduriate su plaukų, odos, nagų problemomis – galite išbandyti biotino kursą ir pastebėti efektą.

Lilianna Kulczycka-Siennicka, medicinos mokslų daktarė,
dermatologijos ir venerologijos specialistė

Slenka plaukai? Beotebal

Plaukų slinkimo mechanizmas, plaukų augimo fazės (ciklas).

Plaukai yra labai svarbus odos darinys, iš esmės įtakojantis mūsų patrauklumą, Tai ypač svarbu moterims. Todėl svarbu pažinti plaukų fiziologiją ir gyvenimo ciklą.

Plaukų slinkimo mechanizmas, plaukų augimo fazės (ciklas) - biotebal.pl

Galvos odoje yra apie 100-150 tūkstančių plaukų folikulų. Nepriklausomai nuo augimo vietos, plaukas yra sudarytas iš: virš odos paviršiaus išsikišusio koto ir odoje esančios šaknies. Šaknį supa apvalkalas, vadinamas plauko folikulu. Apatinė plauko folikulo dalis vadinama svogūnėliu ir iš čia auga plaukas.

Kadangi plaukų augimo intensyvumą reguliuoja hormoninė organizmo sistema, greičiausiai plaukai auga nuo paauglystės iki 30 metų. Vėliau augimo tempai lėtėja, o plaukų būklė palaipsniui prastėja: iškritusius plaukus rečiau pakeičia nauji, o patys plaukeliai tampa silpnesni.

Fiziologinėmis sąlygomis žmogaus plaukų folikulai yra skirtingose ​​plauko augimo ciklo fazėse, todėl plaukų augimas ir slinkimas yra nenutrūkstamas natūralus reiškinys. Kiekvienas plauko folikulas pereina skirtingas augimo fazes, kurių pokyčiai matomi mikroskopiniame vaizde. Mikroskopo pagalba galima nustatyti esamą plaukų vystymosi- augimo fazę. Kievieno plauko vystymosi ciklas yra individualus, nepriklausantis nuo likusių plaukų ciklo. Sąlyga, kad užtikrintume tinkamą augimo eigą – užtikrinti pakankamą plaukų maitinimą, o už tai atsakingas plauko spenelis.

Kiekvieną dieną žmogus įprastai praranda apie 60–100 telogeno fazei priklausančių plaukų, nes ne visi plaukai yra toje pačioje augimo fazėje

Mūsų plaukai turi savo gyvenimo ciklą, kurį sudaro kelios fazės:

Anageno ( aktyvaus augimo) fazė. Sveiko žmogaus galvos odoje yra ~ 70–90 proc. aktyviai augančių plaukų. Ji trunka 2-6 metus. Šiai fazei priklausantys plaukai per mėnesį paauga apie 1 cm.

Katageno (pereinamoji) fazė. Pasibaigus plaukų augimo laikotarpiui plaukų folikulai regresuoja ir plaukas nustoja augti, atsiskiria nuo šaknies ir palaipsniui yra stumiamas galvos odos kryptimi. Ši fazė trunka 2-3 savaites. Jai priklauso apie 1 % visų galvos odą dengiančių plaukų.

Telogeno (ramybės) fazė. Plaukui visiškai atsiskyrus nuo šaknies jis netenka prieigos prie maisto medžiagų ir per 3-4 mėnesius plaukas pasiruošia iškritimui ir fazės pabaigoje iškrenta. Tada plauko folikulas, kurį senasis plaukas išstūmė į galvos odos paviršių, vėl nugrimzta į gilesnius odos sluoksnius. Prasideda naujas plaukų augimo ciklas, o plauko šaknis ir vėl pradeda gaminti ląsteles – išauga naujas plaukas. Šiai fazei priklauso apie 10–30 % plaukų.

Tačiau, jei organizmas patiria didžiulį emocinį, fizinį stresą, net 70 procentų plaukų gali tapti telogeniniais (ramybės fazės) plaukais, dėl ko pasikeičia normalus plaukų augimo ciklas ir ženkliai padidėja išslenkančių plaukų kiekis.

Kad kasdien kažkiek pklaukų iškrenta, pamatome plaukų plovimo ar šukavimo metu, tačiau tai neturėtų kelti nerimo. Verta žinoti, kad plaunant plaukus kasdien, plaukų slinkimo procesas vyksta tolygiai, o plaunant kartą per savaitę, stebimas plaukų slinkimo pikas.

Intensyvus, bet taip pat fiziologinis plaukų slinkimas pasireiškia kūdikystėje, paauglystėje ir vyresniems nei 60 metų žmonėms. Paprastai pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje kūdikiui išslenka plaukai iš pakaušio srities. Tai trumpalaikis procesas. Paauglystėje pastebimas nedidelis plaukų slinkimas priekiniuose-temporaliniuose galvos kampuose.

Tačiau, jei kelias savaites pastebimas gausus plaukų slinkimas be ataugimo, patartina nustatyti šio proceso priežastis ir su specialistais pasitarti dėl gydymo.

Lilianna Kulczycka-Siennicka, medicinos mokslų daktarė,
dermatologijos ir venerologijos specialistė

Slenka plaukai? Pats laikas organizmą papildyti šia medžiaga

Plaukai ne tik apsaugo galvą nuo šalčio, karščio bei kitų aplinkos veiksnių, bet ir puošia – nuo seniausių laikų ilgi ir vešlūs plaukai buvo laikomi sveikatos ir grožio simboliu. Vis dėlto, kartais be jokios mums aiškios priežasties plaukai ima slinkti, retėti, skilinėti ir praranda žvilgesį. Jeigu jums pažįstama tokia patirtis, gali būti, kad atėjo laikas organizmą papildyti biotinu.

Kada vertėtų sunerimti? Plaukų augimui būdingas cikliškumas: ciklą sudaro plauko augimo, ramybės ir iškritimo fazės. Jeigu per parą iškrenta 50-100 plaukų – nerimauti nereikėtų, nes tai natūralus reiškinys, kurio metu senus plaukus pakeičia nauji. Taip pat nereikėtų nustebti, jei rudenį ir pavasarį plaukų slinkimas šiek tiek suaktyvėja. Susirūpinti vertėtų tuo atveju, jei plaukai intensyviai slenka 2-3 mėnesius. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dažnai plaukų slinkimą išprovokuoja suplonėjusi ir susilpnėjusi plauko struktūra. Siekiant išvengti rimtų problemų, negalima ignoruoti plaukų struktūros pokyčių: skilinėjančių ir trapių plaukų, sumažėjusios plaukų apimties ir kitų panašaus pobūdžio pakitimų. Agresyvios cheminės medžiagos, esančios plaukų priežiūros priemonių sudėtyje, kenkia ne tik plaukams ir galvos odai, bet didina vėžio, dermatito, astmos, reprodukcinės sistemos sutrikimų, skydliaukės ligų riziką. Didžiausią pavojų kelia Sodium Lauryl Sulfate (SLS) ir Sodium Laureth Sulfate (SLES). Tai žmogaus organizmui toksiškos medžiagos. Kai kurios šampūnų ir kondicionierių sudedamosios medžiagos nėra toksiškos, tačiau gadina, sausina ir silpnina plauką. Šioms medžiagoms priskiriami silikonai. Taip pat plaukų slinkimui įtakos turi patiriamas stresas, vitaminų trūkumas, lėtinės ligos bei hormonų balanso pokyčiai.

Pagrindinė medžiaga

Norint, kad plaukai augtų stiprūs, vešlūs ir sveiki, būtina ne tik pasirūpinti tinkamu šampūnu ir kondicionieriumi, bet ir aprūpinti organizmą „statybinėmis“ medžiagomis, kurios reikalingos sveikiems plaukams. Vienas iš vitaminų, svarbių tinkamam žmogaus organizmo funkcionavimui, ypač plaukų, nagų ir odos būklei palaikyti, yra biotinas, dar vadinamas vitaminu B7 arba vitaminu H. Biotinas dažnai pavadinamas „grožio vitaminu“, nes jo nauda plaukams, odai ir nagams yra labai svarbi. Jis gali būti nepamainomas tiems, kuriuos vargina silpni, slenantys plaukai, trapūs, besisluoksniuojantys nagai ir sausėjanti oda. Biotinas priklauso B vitaminų grupei ir yra tirpus vandenyje. Organizme šio vitamino atsargos nekaupiamos, todėl svarbu jo gauti kasdien. Biotinas padeda palaikyti plaukų struktūrą, maitinti jų folikulus, išvengti plaukų lūžinėjimo ir slinkimo bei priešlaikinio žilimo. Žinoma, kad keratinas – pagrindinis baltymas, reikalingas plaukams, odai ir nagams. Biotino struktūroje yra aktyvios sieros molekulių, reikalingų keratinui susidaryti. Plaukų storis, elastingumas ir trapumas priklauso nuo tinkamos keratinizacijos eigos. Todėl jei susiduriate su plaukų, odos, nagų problemomis – galite išbandyti biotino kursą ir pastebėti efektą.

slenka plaukai

Plaukų slinkimas: suvaldyti daug paprasčiau, nei atrodo

Braukdami pirštais per plaukus pastebite, kad plaukų apimtis gerokai sumažėjusi, o pažvelgus į veidrodį tampa akivaizdu, kad situacija slysta jums iš rankų ir ima ryškėti pliki galvos lopinėliai? Gali būti, kad jūsų plaukai nusilpo ir dėl to ėmė sparčiai slinkti.

Jeigu jau išbandėte draugės rekomenduotą šampūną, mamos siūlytą naminę plaukų kaukę ir netgi plaukų augimą stimuliuojantį purškiklį, tačiau niekas nepadėjo – pats laikas imtis rimtų veiksmų. Kodėl plaukai slenka? Dažniausiai plaukų slinkimas yra laikinas reiškinys, sukeltas vienokių ar kitokių aplinkybių, kaip, tarkime, nėštumas ar netinkamas vanduo. Tačiau, kai plaukų netenkama nuolat, metas sunerimti. Beveik visada plaukų slinkimo priežastys slypi ne išoriniuose veiksniuose, pavyzdžiui, šampūno sudėtyje ar plaukų šepetyje, o organizmo viduje – dažniausiai plaukai slenka dėl maistinių medžiagų trūkumo. Paprastai tariant, jeigu sutrinka plaukų folikulų mityba ir jie negauna reikiamų medžiagų, pastarieji miršta anksčiau laiko. Dėl plaukų slinkimo dažnai kaltas vitaminų C, B5, B6, B7, geležies, kalcio ir magnio trūkumas. Net jeigu jūsų mityba yra visavertė, derėtų nepamiršti, kad vitaminus įsisavinti gali kliudyti netinkamas gyvenimo būdas – pavyzdžiui, alkoholio ir tabako vartojimas, kai kuriais atvejais – įvairūs medikamentiniai preparatai ar netgi stresas.

slenka plaukai

Slenka plaukai? Tinkami vitaminai.

Jau kuris laikas populiarumo nepraranda įvairiausi maisto papildai, šampūnai ir plaukų kaukės papildytos biotinu. Taip yra ne be reikalo. Pasak specialistų, biotinas (kitaip dar vadinamas vitaminu B7) yra maistinė medžiaga, atliekanti gyvybiškai svarbų vaidmenį išlaikant gražius, sveikus plaukus, nagus ir odą. Jis padeda atstatyti plaukų struktūrą, išvengti plaukų lūžinėjimo ir slinkimo bei priešlaikinio žilimo. Vartojant kokybiškus biotino papildus stiprėja plaukai, greitėja jų augimas, padidėja apimtis ir svarbiausia – sustabdomas slinkimas. Biotinas gali pagelbėti dauguma plaukų slinkimo atvejų, nepriklausomai nuo priežasties, kadangi jis stimuliuoja keratino gamybą ir pagerina plaukų folikulų būklę, todėl plaukas auga greičiau ir yra sveikesnis.

Ką pasirinkti: šampūną ar maisto papildus?

Jeigu jūsų plaukai prarado spalvą, skilinėja ir yra šiurkštūs, iš pradžių galite pamėginti naudoti šampūną su biotinu, tačiau norint pasiekti maksimalų rezultatą ar sustabdyti itin gausų plaukų slinkimą ir galiukų trupėjimą, geriausia biotinu organizmą praturtinti iš vidaus – vartojant nereceptinį vaistą, kuris minėtus simptomus gydo iš pagrindų. Lietuvoje maisto papildų su biotinu pasirinkimas iš tiesų ne mažas, tačiau vaistą, parduodamą be recepto, turintį didžiausią, net 10mg biotino dozę gali pasiūlyti tik „BEOTEBAL“.

Beotal vaistas plauku slinkimui gydyti